Nasadzenia w donicach – inspiracje z portalu OgrodoLandia

 • 25 października 2018

Donice to dobry pomysł na zmianę aranżacji ogrodu. Szybki efekt, łatwość ich komponowania i atrakcyjny wygląd powodują, iż donice mają wielu zwolenników. Nasadzenia w donicach pasują do każdej przestrzeni, trzeba tylko wybrać do nich odpowiednie rośliny. Prawidłowo posadzone i pielęgnowane, staną się atrakcyjną wizytówką naszego tarasu, przedogródka, czy ogrodu.

Warto posiadać w swoim otoczeniu właśnie takie dekoracje. Donice są miłym urozmaiceniem, pozostawiają nam swobodę aranżacji. Przeciwnie niż rośliny w ogrodzie – nasadzenia w donicach możemy dopasować do sezonu, pory roku, świąt okolicznościowych. Z pewnością, dzięki obecności donic, nasza przestrzeń stanie się zaskakująca i bardzo atrakcyjna.

  Donice ogrodowe

  Donica z jesienną dekoracją z wrzosów – oczaruje każdego z naszych gości.

Decydując się na dekoracje z donicy pamiętajmy, że lepiej jest ustawić jedną bardzo atrakcyjną donicę, niż kilka byle jakich. Rośliny w donicach powinny być zadbane, piękne, wyjątkowe. Stanowią naszą wizytówkę, często witają gości, dlatego muszą być zachwycające.

Co posadzić w donicy ?

Nasadzenia w donicy mogą składać się z wielu roślin, właściwie mamy do dyspozycji zarówno rośliny jednoroczne, jak też byliny, czy gatunki drzew i krzewów. Gatunki te powinny się wzajemnie uzupełniać, tworzą jedną, spójną całość. Kompozycja w donicy powinna być przemyślana i atrakcyjna – niezależnie czy będzie towarzyszyć nam tylko przez kilka tygodni, czy przez cały sezon, musi być atrakcyjna. Co możemy posadzić w donicy?

  Kompozycja z roślin jednorocznych, doskonała do wiejskich ogrodów lub parków.

Przykłady aranżacji:

 1. kompozycja całoroczna – połączenie iglaka szczepionego na pniu np. sosna, jodła, thuja, z żurawkami i trawami ozdobnymi. Jest to kompozycja ozdobna przez cały rok, ale możemy uzupełnić ją o kwiaty sezonowe – bratki, pelargonie, wrzosy.
 2. kompozycja całoroczna – wierzba Hakuro – Nishiki, w połączeniu z różą odmany Fairy, oraz irgą płożącą. Wierzba jest atrakcyjna wiosną i latem, dzięki liściom, natomiast zimą ukazuje żółto zabarwione pędy, róża kwitnie od lata do jesieni, bardzo obficie, w kolorze jasnego różu, natomiast irga jest zimozielona, a dodatkowo od jesieni zdobią ją czerwone owoce. Zamiast irgi możemy sadzić bukszpan, a nawet kuliste tuje.
 3. kompozycja jesienna – berberys, np. odmiana Atropurpurea, Nana, podsadzony wrzosami i trawami ozdobnymi. Przebarwiające się na jesień liście berberysu staną się dominującym elementem tej kompozycji.
 4. kompozycja jesienna – klon palmowy, w połączeniu z trawami ozdobnymi, to dynamiczna, bardzo orientalna kompozycja, która dzięki atrakcyjnym pióropuszom traw i barwnym liściem klonu, najbardziej atrakcyjna będzie jesienią.
 5. kompozycja do cienia – bukszpanowa kula, lub bukszpan szczepiony na pniu, a wraz z nim jednoroczny niecierpek, albo wieloletni barwinek, lub jedno i drugie, natomiast akcent kolorystyczny mogą stanowić hosty o limonkowych liściach, albo żurawki.
 6. kompozycja wiosenna – rośliny cebulowe, jak tulipany, narcyzy, krokusy, hiacynty, posadzone warstwowo.
 7. kompozycja wiosenna – połączenie bratków i stokrotek, donicę możemy wypełnić też mchem, lub kwiatami cebulowymi – hiacyntami, narcyzami.
 8. kompozycja na słońce – rozchodnik w połączeniu z kosodrzewiną i niską trawą, np. Imperata Red BARON, albo berberysem,
 9. kompozycja sezonowa na lato , kwitnąca – pelargonie i kocanka albo komarzyca,
 10. kompozycja sezonowa – surfinia i komarzyca,

   

   W donicy możemy posadzić także trawy ozdobne.

Jak wybrać donicę?

Ogromny wybór donic powoduje, że z łatwością możemy znaleźć taką, która pasuje do naszego ogrodu, salonu czy na balkon. Różnorodność tworzyw, kolorów, kształtów oraz dodatkowych opcji wyposażenia zachwyci każdego.

Donica powinna pasować do przestrzeni, w jakiej ma zostać ustawiona, a także do stylu życia jej posiadaczy. Co to oznacza? Dla osób zapracowanych na przykład doskonała będzie donica, która sama zatroszczy się o posadzone w niej rośliny – czyli taka z systemem nawadniania. Natomiast osobom, które lubią unikatowe rozwiązania, z pewnością spodoba się donica podświetlana.

Donice mogą być zróżnicowane ze względu na tworzywo. Rodzaj tworzywa oddziałuje na design i stylistykę donicy, która kolejno pomaga nam podkreślić charakter wnętrza. Poniżej zestawienie rodzaju donic, oraz stylu do jakiego najlepiej  pasują:

 • donica drewniana – styl wiejski, rustykalny, donica w kolorze białym – styl angielski, prowansalski, przestrzeń komercyjna,
 • donica z technorattanu – to uniwersalny produkt, ale lepiej komponuje się w przestrzeni nowoczesnej, ogrodach miejskich, ogrodach przy restauracjach, hotelach. Stylistyka zależy również od koloru tworzywa- czarny i ciemny brąz to bardziej nowoczesne produkty, natomiast technorattan imitujący naturalny rattan, w beżach i brązach, pasuje do przestrzeni o designie rustykalnym, naturalistycznym.
 • donica z tworzywa sztucznego – najczęściej ma wyrazisty kolor albo kształt, wykończenie w połysku. Donica taka pasuje do ogrodu nowoczesnego, miejskiego, przestrzeni komercyjnej.
 • donica z terakoty – pasuje do ogrodu wiejskiego, śródziemnego,
 • donice z metalu – przede wszystkim w przestrzeniach komercyjnych i miejskich, albo w ogrodach zabytkowych, stylizowanych na takie.
 • donica betonowa – pasuje do przestrzeni nowoczesnych, loftowych, przemysłowych, do biur, sal konferencyjnych, czy centrów handlowych.
 • donice wiklinowe – bardzo naturalne, idealne do ogrodów wiejskich, dworkowych, rustykalnych.

  

  Ciekawa skrzynka na drzwiach wejściowych, jest atrakcyjną wizytówką.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie donicy?

W donicach możemy sadzić zarówno mniejsze rośliny jednoroczne i byliny, jak też drzewa i krzewy. Najważniejsze, aby dopasować donicę do potrzeb roślin, jakie planujemy posadzić.

Przede wszystkim zwracamy uwagę na wielkość donicy. Musi być ona dopasowana do wielkości systemu korzeniowego rośliny. Dla drzew i krzewów musi to być większy pojemnik, który nie będzie krępował rozwoju korzeni. Możemy kupić również donice z wkładem – takie, które są wysokie, ale rośliny sadzimy w specjalnym wkładzie wewnętrznym, wypełniając podłożem tylko go. Masa donicy jest wtedy mniejsza, jak również potrzebujemy mniej podłoża do wypełnienia jej.

Ważna jest również odporność tworzywa na czynniki atmosferyczne – jeżeli donica ma być użytkowana na zewnątrz, w dodatku przez cały rok, powinna być odporna na czynniki pogodowe. Często wilgoć, nasłonecznienie czy mróz mogą powodować uszkodzenia, lub pleśnienie albo utratę koloru – aby tego uniknąć, najlepiej jest wybrać donice odporne i wytrzymałe.

Kupując donicę, powinniśmy również mieć świadomość, jakiej pielęgnacji będą wymagać. Niektóre z donic, na przykład  z technorattanu – będą wymagały jedynie czyszczenia wodą z płynem, natomiast inne – jak donica z drewna, będzie potrzebowała corocznej  impregnacji. Taka wiedza pozwoli nam uniknąć kłopotliwych obowiązków, albo lepiej się przygotować na takie potrzeby.

Donice mogą być wyposażone w szereg udogodnień, które ułatwią nam korzystanie z nich. Przede wszystkim, dobrym rozwiązaniem jest zakup donic z systemem nawadniania. Takie udogodnienie spodoba się wszystkim zapracowanym , zapominalskim czy często wyjeżdżającym. System nawadniania powoduje, iż roślina ma stały dostęp do wody i sama się nawadnia. My uzupełniamy jej niedobory raz na dłuższy czas – nawet kilka tygodni, w zależności od rodzaju donicy, wielkości i od rośliny.

Zaletą takiego rozwiązania jest też fakt, iż roślina rośnie tak zdrowo jak w naturalnych, optymalnych warunkach. Jest zielona, atrakcyjna, bujna, szybko się rozwija – do wody możemy dodać nawóz, który będzie jej stale podawany.

Donice na tarasie – zwłaszcza te obsadzone większymi roślinami, lub wykonane z betonu czy ceramiki – mają większą masę. Ich przesuwanie w celu posprzątania, lub zmiana aranżacji jest więc utrudniona. Aby ułatwić sobie przesuwanie donicy, warto zakupić do niej podstawę na kółkach, lub wyposażyć donicę w kółka.Wielu producentów proponuje takie rozwiązania. To mały element, który znacząco wpływa na funkcjonalność i wygodę użytkowania donicy.

Donice pozwalają nam wyeksponować nasze ulubione rośliny – wysokie, dobrze widoczne pojemniki na rośliny, zwracają na siebie uwagę. Niestety po zmroku często stają się niewidoczne. Tymczasem, kupując donicę z podświetleniem, możemy wyeksponować nasze rośliny także wieczorem czy w nocy. Wiele sposobów podświetlenia, kolory światła, czy sposób zasilania donicy pozwalają dopasować ją do swoich potrzeb.

  

  W donicach z terakoty dobrze rosną bukszpanowe kule.

Jak sadzić rośliny w donicy?

Aby nasze nasadzenia zdrowo rosły i były atrakcyjne, musimy zadbać o ich prawidłowe posadzenie. Ważnych jest kilka aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę.

Przede wszystkim liczy się podłoże, jakie wykorzystamy do sadzenia roślin. Powinno być bardzo żyzne, przepuszczalne i lekkie. Dobrym sposobem jest stworzenie mieszanki z podłoża uniwersalnego do kwiatów, kompostu i piasku. Żyzne podłoże będzie dobrym początkiem, a dla roślin stanie się źródłem witalności i energii.

Donica, w jakiej posadzimy rośliny, powinna być wyposażona w otwór w dnie, dzięki któremu nadmiar wody z wnętrza donicy, będzie mógł swobodnie odpływać. Aby podłoże nie zasklepiało otworu, konieczne będzie przygotowanie na dnie warstwy drenażu. Jak go wykonać?

Potrzebna nam będzie włóknina i kruszywo, najlepiej keramzyt, ale dobrym pomysłem będzie też żwirek, czy kawałki potłuczonej donicy z terakoty. Na dnie donicy układamy warstwę agrowłókniny, następnie wysypujemy kruszywo, nakrywamy kolejną agrowłókniną i przysypujemy podłożem. Grubość warstwy drenażu zależy od rodzaju donicy, może wahać się od 3 do nawet 10 cm. Keramzyt to dobre tworzywo na drenaż, jest to porowata glina, wypalona w dużej temperaturze. Struktura porowata napowietrza podłoże, hamuje rozwoju pleśni, a także świetnie odprowadza wodę.

Ważna, zwłaszcza w donicach , które pozostawione będą na cały sezon na zewnątrz, jest izolacja. Izolacja zabezpiecza donicę przed przemarzaniem czy nadmiernym nagrzewaniem, więc korzenie roślin szczególnie wrażliwych, są bezpieczne i nie grozi im nagła zmiana temperatur. Izolacje mogą być wbudowane w ścianę donicy, ale możemy również wykonać ją samodzielnie. Wystarczy podczas sadzenia rośliny, na ścianach od wewnątrz, oprzeć styropian. Taka warstwa izolująca sprawdzi się nawet podczas siarczystych mrozów.

 

Jesienna skrzynka balkonowa – wrzosy, żurawki i bratki.

Pielęgnacja roślin w donicy

Rośliny w donicy wymagają naszej pielęgnacji. Ich przestrzeń życiowa jest ograniczona do przestrzeni donicy, dlatego wszystko czego, potrzebują musi się w niej zawierać. Wszystko czego potrzebują, otrzymują od nas : woda, substancje odżywcze, pielęgnacja.

Najważniejsze, dla roślin w donicach, jest regularne podlewanie. Poszczególne gatunki mają zróżnicowane potrzeby, dotyczące częstotliwości podlewania, jednak każda z roślin potrzebuje wody. Musimy więc regularnie je podlewać. Uznaje się, iż najlepsza pora do podlewania roślin to wczesny ranek, lub wieczór – ważne aby nie robić tego w południe, gdy piecze słońce. Lepiej podlewać obficiej i  rzadziej, niż często, a byle jak.

Rośliny w donicach wymagają również zasilania nawozem długo działającym – dawka powinna być starannie dobrana, odpowiednia do wielkości donicy, tak aby nie przesadzić i nie spalić rośliny.

Niektóre gatunki roślin posadzone w donicy, w pierwszych latach po posadzeniu, mogą wymagać dodatkowo okrywania i zabezpieczania na zimę.

W celu zabezpieczenia roślin przed mrozem, powinniśmy ustawić rośliny w zacisznym miejscu, najlepiej na styropianie. Donice możemy wstawić do kartonowego pudła, wypełniając je skrawkami styropianu. W dużym pudle możemy ustawić nawet kilka donic. Inny sposób to włożyć donicę do worka jutowego, a następnie wypełnić go liśćmi, lub słomą, albo styropianem.

Aby rośliny w donicy stanowiły atrakcyjną dekorację, musimy obserwować je i usuwać przekwitłe kwiaty, suche liście, czy chore rośliny. Warto dbać o roślinność w donicy, gdyż może być to bardzo atrakcyjna dekoracja.

Nasadzenia w donicy polubią wszyscy, którzy chętnie wprowadzają zmiany w ogrodzie. Donice pozwalają nam na pewną swobodę w aranżacji, łatwo jest je zmieniać, zmiksować, połączyć. Za odrobinę pielęgnacji i troski, rośliny doniczkowe odwdzięczą się pięknym wyglądem, wprawiając w zachwyt każdego z naszych gości.

Autor : inż.arch.kraj. Marta Fiuk

Wpis gościnny portalu:

 

1 Comments